Pobierz Adobe Flash player Wybierz język: polski | český | deutsch | english
Wybierz miasto: Leśna | Jindřichovice pod Smrkem

Atrakcje turystyczne

Obszar Gminy Leśna należy do jednego z atrakcyjniejszych obszarów turystycznych województwa dolnośląskiego. Ten specyficzny i wyjątkowy charakter gmina zawdzięcza przede wszystkim swojemu naturalnemu położeniu, które pozwala na bezpośredni dostęp do lasów, gór oraz wody.

Mocnym atutem nadającym gminie turystyczny wymiar są dwa zbiorniki wodne: Jezioro Leśniańskie i Złotnickie, utworzone na skutek spiętrzenia wód po wybudowaniu dwóch zapór przeciwpowodziowych w przełomowej dolinie rzeki Kwisy. Obie zapory do dziś stanowią niezwykłą atrakcję dla wszystkich turystów a okalające je tereny są wymarzonym miejscem do letniego wypoczynku. Ich specyfika pozwala na uprawianie m.in. sportów wodnych w szerokim zakresie oraz doskonały relaks, chociażby poprzez wędkowanie, ponieważ zarówno oba jeziora jak i rzeka Kwisa stwarzają ku temu znakomite warunki.

Ciakawe miejsca

Kiedy znudzi się już bierna forma wypoczynku, kąpiele słoneczne i wodne Gmina Leśna zachęca do pokonania, wytyczonych na terenie gminy, szlaków do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Trasy te są niezwykle urozmaicone pod względem widokowym i poznawczym, przebiegają w pobliżu najciekawszych obiektów zabytkowych, turystycznych i przyrodniczych, w jakie Leśna i jej okolice obfituje. Do tych najbardziej osobliwych zaliczyć można:

Wulkan
 • dwa stożki wulkaniczne zbudowane ze skały bazaltowej: Stożek Perkuna i Światowida, położone w odległości 800 m od siebie. Oba obiekty zakwalifikowane zostały jako pomniki przyrody nieożywionej. Nie dość, że same stożki są wyjątkowe, to miłym doznaniem dla turysty są rozciągające się stad widoki na okolicę i Góry Izerskie;
Wieża
 • wieża szubieniczna - jeden z nielicznych takich obiektów zachowanych do dziś, jej powstanie datuje się na XIII wiek;
Okopy  
 • okopy Pandurów - unikatowe resztki dobrze zachowanych okopów z czasów wojny siedmioletniej;
Sztolnia

 

 • sztolnie - sztuczne groty z czasów II wojny światowej, będące efektem ciężkiej pracy więźniów oddziałów obozu pracy Gross Rosen, mieszczących się w samej Leśnej i najbliższych jej okolicach.

 W związku z licznymi klęskami, jakie na przełomie wieków nawiedzały Leśną (głównie pożary i powodzie) zachowało się niewiele zabytków, ale te, które pozostały do dziś zaskakują i wzbudzają podziw:

 

Zamek Czocha
 • Zamek Czocha - powstał w II połowie XIII wieku, jako warownia obronna północnej granicy Czech z inicjatywy Wacława II. Obecnie zamek jest ogólnodostępnym obiektem hotelowym
Zamek Świecie  
 • zamek Świecie - w przekazach źródłowych po raz pierwszy pojawia się w 1329 r. Dziś możemy oglądać jedynie, wznoszące się na gnejsowej skale, jego malownicze ruiny;
Sztolnia
 • Szalejąca regularnie górska Kwisa skłoniła pruskie władze do przeprowadzenia szeregu inwestycji hydrotechnicznych. W 1900 roku rozpoczęto w malowniczej przełomowej dolinie rzeki wielkie budowy. Kwisa płynie niemalże wprost na północ z okolic Świeradowa, ale za Gryfowem gwałtownie skręca na zachód i kierunek ten zachowuje aż do Leśnej, za którą znów skręca na północ. Na przedpolach Leśnej powstała piękna, kamienna tama wysokości 35 m i długości 135 m oraz elektrownia wodna, a za tamą jezioro zwane Leśniańskim lub Czocha. Jezioro może pomieścić 15 mln m3 wody. Lewy brzeg jeziora jest lepiej zagospodarowany. Prawy – gdzieniegdzie dziki. Jezioro wije się wśród zalesionych usianych skałkami wzgórz, wolne jest od tłumów, stwarzając fantastyczne warunki do wypoczynku.
Ratusz
 • ratusz w leśniańskim rynku z 1699 r. obecnie siedziba władz samorządowych;
Kamieniczki
 • XIX-wieczne kamieniczki w rynku Leśnej z arkadowymi podcieniami w południowej pierzei;
Kościół
 • kościół p.w. Chrystusa Króla - istnienie świątyni potwierdza dokument już z 1346 r. W 1702 r. kościół zostaje całkowicie spalony, ale już w następnym roku rozpoczęto trwające wiele lat budowę nowego kościoła. W XIX i XX wieku był parokrotnie restaurowany;
Kościół
 • kościół p.w. Jana Chrzciciela z 1852 - 1853 r.;

Pomniki przyrody

Na terenie Miasta i Gminy Leśna znajduje się 14 pomników przyrody, z czego 12 dotyczy przyrody ożywionej, a 2 – nieożywionej. Pomniki przyrody ożywionej to drzewa, które wyróżniają się z otoczenia ciekawą formą, rozmiarami, czy wiekiem. Najwięcej z nich - pięć znajduje się na terenie przedszkola w obrębie Smolnik, a trzy wokół zamku ,,Czocha” w Stankowicach - Suchej. Również trzy pomniki przyrody ożywionej znajdują się na terenie miasta Leśna. Dwa obiekty są pomnikami przyrody nieożywionej. Są nimi wulkaniczne stożki zbudowane ze skały bazaltowej, położone na południowy zachód od Leśnej, na terenie obrębów wiejskich: Smolnik (Stożek Perkuna) i Miłoszów (Stożek Światowida), w odległości około 800 m od siebie. Obszary wartościowe pod względem przyrodniczym i zasługujące na ochronę:

Szlaki turystyczne 

Z Zawidowa przez Leśną do Gryfowa (36 km; znaki żółte)

Kto wie, czy nie jest to najpiękniejszy szlak pogórza, urozmaicony, ale niezbyt trudny. Znajdzie się sporo atrakcji różnego rodzaju a miłych wrażeń dostarczą z pewnością efektowne panoramy. Szlak wychodzi z przystanku PKS w Zawidowie. Kilkaset metrów towarzyszą mu znaki niebieskie. Potem oba szlaki rozchodzą się w przeciwne kierunki. Żółty wchodzi do graniczącej z Zawidowem wsi Stary Zawidów, gdzie obok klubu Rolnika skręca wyraźnymi drogami polnymi wiedzie na wschód, wspinając się łagodnie skrajem lasu na graniczną górę Grodziszcze (429 m n.p.m.). Stąd – wkraczając na mikroregion Pogórza Izerskiego – schodzi do rozłożonych w dolinie Grabieszówki Grabiszyc (11 km).